Biographies of U.S. Astronauts

James

Larry Dean

USA

hi res version (360 KB)

more photos

Personal data

Birthdate  08.08.1956
Birthplace:  Bristol / Virginia
Marital status:  married
Children:  two
Selection date:  ??.09.1982
Selection group:  MSE-2
Position:  MSE
Status:  Ret. ??.12.1987

Spaceflights

No. Mission Position Time Duration
1        
2        
3        
4        
5        
6        
7        
Total   

Additional information

Lieutenant General, USAF; Bachelor of science in astronautical engineering from the USAF Academy, 1978; master of science in astronautical engineering from MIT, 1982; National Security Management Course, Syracuse University, N.Y., 2002; 1982 selected for MSE group 2; later with Office Space Systems in the Pentagon; July 1995 - January 1996, deputy commander, 45th Operations Group, 45th Space Wing, Patrick Air Force Base, Florida; January 1996 - August 1996, deputy chief, Space Control Mission Team, Air Force Space Command, Peterson Air Force Base, Colorado; August 1996 - May 1997, chief, Requirements and Programs Branch, Integration Division, Directorate of Plans, United States Space Command, Peterson Air Force Base, Colorado; May 1997 - August 1998, chief, Integration Division, Directorate of Plans, United States Space Command, Peterson Air Force Base, Colorado; August 1998 - June 2000, commander, 614th Space Operations Group and chief of operations, 14th Air Force, Vandenberg Air Force Base, California; June 2000 - April 2001, executive officer to commander-in-chief, NORAD, commander-in-chief, United States Space Command and commander, Air Force Space Command, Peterson Air Force Base, Colorado; since April 2001 Commander, 50th Space Wing, Schriever AFB CO; June 2003 - July 2004, Assistant Director of Air and Space Operations, Headquarters AFSPC, Peterson AFB, Colorado; promoted to Brigadier General in February 2004; 18. July 2004 - July 2005 Vice Commander, Space and Missile Systems Center, Los Angeles Air Force Base, Califonia; 19. July 2005 - May 2007, Director, Signals Intelligence Systems Acquisition and Operations Directorate, National Reconnaissance Office, Washington, D.C.; 20. May 2007 - December 2008, Vice Commander, 5th Air Force, and Deputy Commander, 13th Air Force, Yokota Air Base, Japan; since December 21, 2008 Commander, 14th Air Force (Air Forces Strategic), Air Force Space Command, and Commander, Joint Functional Component Command for Space, USSTRATCOM, Vandenberg AFB, California.

©      

Last update on July 05, 2009.